Katalogas

Geltonžiedė sedula
  • Geltonžiedė sedula
  • Geltonžiedė sedula
  • Geltonžiedė sedula

Geltonžiedė sedula

 Pilnai geltonžiedė sedula , Cornus mas

10.00€
SKU: 0138

Sedulinių šeimos medis arba aukštas krūmas raudonai ruda žieve, smulkiais geltonais žiedais. Vaisiai — tamsiai raudoni stambūs ovalūs sultingi kaulavaisiai su pailgu kauliuku. Žydi balandžio gegužės mėnesį, vaisiai prinoksta rugpjūčio—rugsėjo mėnesį. Sedulos krūmai naudojami dekoratyviniams sodiniams.
Vaisių minkštimas malonaus saldžiarūgščio sutraukiančio skonio. Po šalnų vaisiai skanesni. Juose iki 9% cukrų (gliukozės ir fruktozės), iki 2,9% organinių rūgščių (daugiausia obuolių), pektinų, rauginių, azotinių ir dažinių medžiagų, eterinių aliejų, vitaminų C ir P. Pagal vitamino C kiekį sedula kartais pralenkia juoduosius serbentus: 100 g yra 50 mg askorbininės rūgšties. Kauliuko branduolyje daug riebalų (iki 34%). Vaisiai valgomi švieži ir perdirbti. Iš jų spaudžiamos sultys, verdami sirupai, uogienės, kompotai, džemai, kisieliai, marinatai, gaminamas vynas, užpiltinės, trauktinės, likeriai, dietiniai patiekalai, Nealkoholiniai gėrimai. Prinokę vaisiai renkami, esant sausam orui. Vaisius galima apibarstyti cukrumi ir keletą mėnesių laikyti vėsiai. Gerai laikosi ir šaldyti vaisiai. Galima juos džiovinti, paprastai pavėsyje arba palėpėje.
Sedulos vaisiais gydomos skrandžio, žarnyno ligos, mat jie sutraukia, juose esantys fitoncidai užmuša šiltinės, dizenterijos ir kai kurias kitas bakterijas. Nuo viduriavimų tinka sedulos vaisių antpilai ir nuovirai, vaisiai, grūsti kartu su sėklomis ir trinti su medumi arba kiaušinio tryniu. Vaikams nuo viduriavimų geriausiai duoti kisielių.
Antpilai ir nuovirai gaminami iš 5—10 g sausų vaisių stiklinei vandens, geriami po 1/4 stiklinės 4 kartus per dieną (nuo viduriavimų).

Sedulos vaisiai rekomenduojami, sutrikus medžiagų apykaitai, sergant podagra, mažakraujyste, odos ligomis. Uogienė valgoma nuo peršalimų ir skrandžio ligų.
Sedulos lapuose yra 1014% taninų. Šakų ir lapų antpilas (1 valgomas šaukštas stiklinei verdančio vandens, gerti po 1/4 stiklinės 3—4 kartus per dieną) taip pat sutraukia. Be to, liaudies medicinoje jis vartojamas kaip tulžies ir šlapimo skyrimąsi skatinantis vaistas.
Anksčiau vietoj chinino sedulos žieve su šaknimi (jį turi glikozido kornino) gydydavo sergančius drugiu. Ir dabar homeopatijoje šviežios sedulos šaknimis gydoma maliarija. Liaudies medicina žiedų tinktūra, vaisių sultimis arba antpilu gydo karštligę. Žievė kartais vartojama kaip stiprinantis, tonizuojantis ir stimuliuojantis vaistas.

 

Matmenys (I x P x A) 0 x 0 x 0
Svoris 0

Mūsų kontaktai

Naujienos

Čia Jūs galite užsisakyti mūsų naujienlaiškį ir pirmi sužinoti apie mūsų naujus augalus
© 2013 Sodinukas.eu. Visos teisės saugomos. Pagamino Oskaraz