Katalogas

Valgomasis šermukšnis
  • Valgomasis šermukšnis
  • Valgomasis šermukšnis

Valgomasis šermukšnis

SORBUS AUCUPARIA

15.00€
SKU: 0004

TITAN – medis neaugus (2,5-3 m), derėti pradeda 2-3 metais po pasodinimo, deri gausiai ir kasmet, atsparus šalčiui. Uogos bordavos, stambios, deri didelėmis kekėmis, skonis saldžiarūgštis, karstelėjęs, todėl labiausiai tinka perdirbimui: uogienei, vynui, kompotui ir pn.

SACHARNAJA - medis auga stipriai, vaisiai ir lapai išoriškai labai panašūs į paprastą šermukšnį. Uogos oranžinės, saldžios, dera didelėmis kekėmis, tinka vartoti šviežios ir perdirbimui. Veislė derlinga, atspari šalčiui.

BURKA - veislė pasižyminti labai nedideliu augumu (1,5-2,5 m) ir kompaktišku vainiku, labai derlinga, iš vieno augalo priskinama iki 40 kg. uogų, anksti pradeda derėti, dažnai jau medelyne krauna žiedus. Atspari šalčiui ir ligoms. Vaisiai stambūs, tamsiai bordavi, minkštimas tvirtas, tamsus, saldokas (turi 6-10 proc. cukraus), su silpnai juntamu kartumu ir šermukšnio prieskoniu, tinka vartoti švieži ir perdirbti, gali būti laikomi 3-4 mėn.

Šermukšnis visiems gerai pažįstamas ir dažnas augalas visoje Lietuvoje. Savaime auga miškuose, kirtimuose, pamiškėse, laukuose. Dekoratyvus augalas, todėl dažnai auginamas ir parkuose, soduose, pakelėse. Nereiklus, mėgsta priesmėlio ir priemolio dirvožemį, saulėtas vietas. Šermukšnis Lietuvoje auginamas nuo seno. Jis laikomas sveikatos, laimės ir vaisingumo medžiu. Manyta, jog apsaugo sodybas nuo piktų dvasiu bei užkeikimu, todėl ji visuomet sodindavo prie sodybos vartų. Iš tiesu šermukšnio lapai išskiria lakiąsias medžiagas – fitoncidus, kurios grynina ir dezinfekuoja orą. Šermukšnio lapai ne tik patręšia dirvožemi, bet ir neutralizuoja jame esančias nuodingas medžiagas. Pagaliau šermukšnis yra puošnus, dekoratyvus augalas, tinka apsauginėms juostoms ir užuovėjoms sukurti. Jis žydi gegužės pabaigoje bei birželį. Jau liepos mėnesi gražiai atrodo pradėjusios geltonuoti ir rausti šermukšniu uogos, jos puošnios išlieka iki žiemos šalnų. Tinkamiausias Lietuvoje auginti yra švediškas šermukšnis (Sorbus intermedia}. Jo lapų nepažeidžia ligos, jie išlieka vaiskiai žali net po šalnų, iki antrosios lapkričio pusės. Šermukšnio medingumas ne toks jau mažas – remiantis kai kuriais šaltiniais, 30-40 kg/ha. Ypač svarbu, kad jis pradeda žydėti bemedunešio laikotarpiu, ypač paprastasis (Sorbus aucuparia). Šermukšnio uogos yra vitaminu šaltinis, ypač C ir organiniu rūgščių. Jos tinka džiovinti arbatoms, kaip vaistai nuo viduriavimo, iš jų galima gaminti uogienių mišinius, vyną, likerius. Šermukšnių uogas ypač mėgsta vabzdžiaėdžiai paukščiai, kurie kartu sunaikina daug miško medžių ir sodų kenkėjų.
Ypač vertingos saldžiavaisės šermukšniu atmainos, tačiau reikia pasirinkti tokias, kurios tinka mūsų klimato sąlygoms. Vilniaus universiteto Botanikos sodo direktorius Evaldas Navys rekomenduoja auginti kasmet derančią žemaūgę Granatnaja ir stambiavaisę Alaja Krūpnaja.

 

 

Matmenys (I x P x A) 0 x 0 x 0
Svoris 0

Mūsų kontaktai

Naujienos

Čia Jūs galite užsisakyti mūsų naujienlaiškį ir pirmi sužinoti apie mūsų naujus augalus
© 2013 Sodinukas.eu. Visos teisės saugomos. Pagamino Oskaraz